Nyomtatás!

Brazil válogatott történelme
VB 2006: A brazil válogatott története

Charles MillerCharles Millernek nagyon sokat köszönhetnek a szép és látványos futball kedvelői. Charles Angliában tanult és 1893-ban tizenkilenc évesen mutatkozott be a Hampshire megyei ismert amatőrcsapaban, az English Corinthiansban. Bár neve alapján azt hihetnénk, hogy angol illetőről van szó, és kérdezhetnénk, hogy mindez hogy jön a brazil focihoz, annyit kell még róla tudni, hogy bár a szülei angolok, ő már brazilnak mondhatja magát, Brazíliában is született. Amikor tanulmányait befejezve visszatért szülővárosába, Sao Pauloba, két Angliából hozott futball-labdával felkereste városa egyetlen sportklubját, a Sao Paulo Athleticet, ahol akkoriban csak krikett edzéseket tartottak. Egyébként Charles nevéhez fűződik a sarokkal való cselezés illetve passzolás, amelyet nagy lelkesedéssel figyeltek. A közömbösök innentől nem lehettek közömbösek, az előítéleteseknek nem lehettek előítéletei többé e játék iránt. A brazil futball megszületett!

Mivel világbajnokságra felvezető rovatról van szó, nem kívánok belemenni bővebben a brazil foci történetébe, csak néhány jelentősebb történésről lesz szó, hely hiányában nem is esik majd szó az összes nagy játékosról, de a Real Madridban is megfordult játékosok említést kapnak majd, illetve a későbbiekben a mostani négy brazil válogatott madridista külön cikkben lesz bemutatva.

CBF címerA Brazil Szövetség címerének változásán jól meg lehet figyelni a legfontosabb eseményeket az ország nemzeti csapatának életében. 1914-ig kellett várni a Brazil Futballszövetég, a CBD megalakulására. Az első címerben értelemszerűen még nem szerepeltek csillagok, az alapszínek viszont a kék, a sárga és a zöld már megtalálhatók, középen a CBD felirattal. Ötvenhét év után, 1971-ben megváltoztatták a címert, a három csillag ekkor került fel, jelképezve az addig megnyert három világbajnokságot. 1979-ben újabb változás következett be, a három csillag még megmaradt, de időközben a CBD-ből CBF lett, és ez a felirat van azóta is a címer belsejében. Az elhelyezése persze változott, rögtön 1982-ben úgy gondolták, hogy a címer közepére a Jules Rimet kupának, azaz a világbajnoki trófeának kell kerülnie, a CBF felirat pedig e fölé került. A kupa mellett egy kávéfa ág szerepelt... ...egészen 1986-ig, amikor is a mexikói világbajnokság alkalmából ez lekerült. 1991-ben a CBF levétette a kupát a címerből, amelynek alakja változott, 1994-ben pedig felkerült a negyedik csillag az amerikai világbajnokság megnyerésének emlékére. Szóval ez 1914 óta már a hetedik címer volt, 2002 óta pedig az ötcsillagos változat van használatban (brazil penta).

GarrinchaAkik csak egyszer kaptak ki
A brazil futball annyi rekordot szolgáltat, hogy szinte lehetetlen nyilvántartani. Van egy érdekes kimutatás például azokról a játékosokról, akik csak egyszer kaptak ki. Azért az igazsághoz hozzátartozik, hogy csak a húsz meccsnél többet játszókat vették figyelembe, de még így is kilenc olyan labdarúgót tudunk mondani, akik egyszer hagyták el vesztesen a pályát a nemzeti csapatban. A listát magasan Garrincha vezeti, aki ötvennyolc mérkőzéséből ötvenhét alkalommal örülhetett győzelemnek vagy döntetlennek. A szenzációs sorozatot éppen az utolsó meccse, a magyarok számára dicsőséges Liverpool-i magyar-brazil 3-1-es mérkőzés törte meg, amely mellesleg világbajnoki mérkőzés is volt. Rajta kívül még Clodoaldo, Gil, Orlando, Valdir Peres, Everaldo, Leivinha, De Sordi és Vavá mondhatja magát "egyszeres vesztesnek". Az már csak "mellékes", hogy mindannyian pályára léptek legalább egy világbajnokságon.

A legnagyobb támadók
Brazil fociról sokminden eszébe jut az embernek, de mindenekelőtt a leggólérzékenyebb csatárok, akikből szintén veretes névsort lehetne összerakni. Egy 1994-es összesítésben például Pelé külön kategóriát képvisel a maga 91 góljával. Ez a mai napig megdöntetlen rekord... ...és kezdi a sort Zico a maga 57 góljával. Nem célom statisztikai oldallá alakítani a cikket, de olyan neveket egyszerűen lehetetlen kihagyni, akiket a brazil örökgóllövőlistán talál az ember. Minden meccset (beleértve klubcsapatok elleni mérkőzéseket is) figyelembe véve olyanok ismert nevekkel találkozunk, mint Jairzinho, Rivelino, Bebeto, Tostao, Ademir, Zizinho, Careca, Romário, Leónidas, Sócrates, Roberto Dinamite, Jair, Pepe, Didí, Baltazar, Quarentinha, Garrincha, Gérson vagy éppen Raí. És akkor itt még nem szerepelnek a közelmúlt nagyjai, mint például Rivaldo. Vagy éppen a jelené, Ronaldo és Ronaldinho, akikben még benne van jónéhány gól.

1954-ben a magyarok elleni brazil csapatEgyéb érdekességek
Talán soha semmelyik válogatott nem fogja megdönteni azt a mérhetetlen mennyiségű csúcsot, amiket a brazilok alkottak a labdarúgó világbajnokságok történetében. Egyedül nekik sikerült kijutni az összes világeseményre. Csak nekik sikerült ötször elvinni az első helyet, és ha már elvitték, tették azt minden alkalommal veretlenül. 1970-ben mind a hat, 2002-ben mind a hét meccsüket megnyerték. 1950-ben és 1998-ban döntőt vesztettek. 1938-ban és 1978-ban a harmadik hely sikerült, utóbbi úgy, hogy nem kaptak ki egyetlen egyszer sem. Az 1974-es negyedik hely már kifejezetten csalódás, bár a braziloknál más az értékrend: ott vagy első a csapat, vagy teljesen mindegy, hogy hanyadik helyen végez, hiszen a világ tíz legjobb játékosából tizenegy brazil, tartja az ottani mondás, ez pedig csak a végső győzelmet teszi elfogadhatóvá. Az 1970-es VB minden szempontból kielégítő lehetett még a legnagyobb kritikusoknak is, nemcsak a hat VB-meccset nyerte meg a csapat, hanem előtte a hat selejtezőt is. Mondanom sem kell, hogy ez rajtuk kívül soha egyetlen válogatottnak sem sikerült... A brazil válogatott szakértői még arra is felfigyeltek, hogy az öt kontinensen, ahol eddig foci VB volt, mindegyiken tudott nyerni Brazília egyet-egyet. A Seleçao az egyetlen válogatott, amelyik tudott VB-t nyerni a saját kontinensén kívül. Bár a megszokott felosztás alapján akár még Argentínát idevehetjük, mivel 1978-ban közép-amerikai országban, Mexikóban lettek elsők.
- Brazília adja az egyetlen háromszoros világbajnokot. (Pelé) Ronaldo akár csatlakozhat.
- Brazília adja azt a játékost, aki sorozatban három döntőt játszott. (Cafu.) Ő ebből kettőt meg is nyert.
- Az egyetlen játékos, aki egy vb-n minden meccsén gólt ért el, Jairzinho 1970-ben.
- Az egyetlen játékos, aki két sikeresen megvívott VB-döntőben betalált, Vavá 1958-ban (kétszer), illetve 1962-ben (1-szer).
- Brazília négyszer adta a torna egyedüli gólkirályát: 1938-ban Leonidas (8), 1950-ben Ademir (9), 1962-ben Garrincha és Vavá (4-4), 2002-ben Ronaldo 8 góllal.
- Azoban egy brazil embernek négy világbajnoki cím van a birtokában. Mário Zagalloról van szó, aki 1958-ban és 1962-ben játékosként, 1970-ben szövetségi kapitányként, 1994-ben a csapat technikai igazgatójaként lett világbajnok. Edzőként még 1998-ból van egy második helye, 1974-ből egy negyedik helye.
- Brazília és Németország tudott egymás után háromszor döntőbe jutni. Míg a brazilok megnyerték 1994-ben és 2002-ben és csak 1998-ban vesztettek, addig a németek elbuktak 1982-ben és 1986-ban, és 1990-ben nyertek.
- A XX. és a XXI. században is az eddigiekből láthatóan csak egy csapat nyerhetett, mégpedig Brazília, és a szurkolók szeretnék, ha ez az ő kiváltságuk maradna.
Az 1962-ben győztes csapat - 1962-ben ugyanazzal a csapattal meg tudták védeni a címűket, 1938-ban az olaszok másik csapattal voltak címvédők.
- 1977-től 1982-ig nem kaptak ki sem vb-selejtezőn sem vb-meccsen, ez egy 21-es sorozatot jelent, amely azóta is megdöntetlen. 1958-1966-ig 13 vb-meccsen nem találtak legyőzőre. Ennek a sorozatnak a magyarok vetettek véget. A leghosszabb győzelmi sorozat a 2002-es VB óta hét meccset jelent, amelyet Brazília állított fel. Mellesleg ezzel éppen a saját 1970-es 6 meccses csúcsukat adták át a múltnak...
- A legtöbb pontot, a legtöbb gólt szerző, a legnagyobb gólkülönbséggel rendelkező válogatott is a brazil. Csak ők tudtak három gólos különbséggel VB döntőt nyerni úgy, hogy mindezt nem hazai pályán tették. 1958-ban Svédország (5-2), 1970-ben Olaszország volt az áldozat (4-1). Mellesleg 5 gólt csak ők tudtak rúgni döntőben.
- A FIFA a múlt század legjobb válogatottjának választotta Brazíliát, az 1970-es válogatottjuk pedig a múlt század legjobb csapata lett. Ezzel automatikusan ők minden idők legjobb csapata.
- 1994-től 2001. május 16-ig a FIFA világranglistájának első helyét foglalta el a válogatott. A lista 1993. szeptemberi indulásakor is első volt és jelenleg is első... 13 alkalomból 10-szer lett az év válogatottja a FIFA szerint. Hétszer adták a brazilok a FIFA év játékosát: Ronaldo (1996, 1997, 2002), Ronaldinho Gaúcho (2004, 2005), Romário (1994) és Rivaldo (1999). Négy játékossal ebben a kategóriában is egyedülállóak.
- Hét alkalommal adták a világbajnokság legjobb játékosát: Leonidas (1938), Zizinho (1950), Didí (1958), Garrincha (1962), Pelé (1970), Romário (1994) és Ronaldo (1998).
- A labdarúgás más ágait is figyelembe véve (futsal, strandfoci), szintén brazil fölényt tapasztalunk. Minden hivatalos FIFA-rendezvényt megnézve nyugodtan mondhatjuk: Brazília a futball királya!

A VB győztes csapatok
Most idő és hely hiányában csak azokat a VB-ket tekintjük át, amelyek brazil győzelemmel zárultak.

Az 1958-ban győztes csapat 1958:
Alapfelállás: Gilmar (Corinthians), Djalma Santos (Portuguesa de Desportos), Bellini (Vasco da Gama), Zito (Santos), Orlando (Vasco da Gama), Nílton Santos (Botafogo), Garrincha (Botafogo), Didi (Botafogo), Vavá (Vasco da Gama), Pelé (Santos), Zagallo (Flamengo);

1962:
Didí Alapfelállás: Gilmar (Santos), Djalma Santos (Palmeiras), Mauro (Santos), Zito (Santos), Zózimo (Bangu), Nílton Santos (Botafogo), Garrincha (Botafogo), Didi (Botafogo), Vavá (Palmeiras), Amarildo (Botafogo), Zagallo (Botafogo);

1970:
Alapfelállás: Félix (Fluminense), Carlos Alberto (Santos), Brito (Flamengo), Piazza (Cruzeiro), Everaldo (Gremio), Clodoaldo (Santos), Gérson (Sao Paulo), Jairzinho (Botafogo), Tostao (Cruzeiro), Pelé (Santos), Rivellino (Corinthians);

Az 1994-es VB-n 1994:
Alapfelállás: Taffarel (Reggiana), Jorginho (Bayern Munich), Aldair (Roma), Márcio Santos (Bordeaux), Branco (Fluminense), Mauro Silva (La Coruna), Mazinho (Palmeiras), Dunga (Stuttgart), Zinho (Palmeiras), Romário (Barcelona), Bebeto (La Coruna);
Mérkőzések:
Brazília - Oroszország 2:0
A San Francisco-i Stanford stadionban került sor a mérkőzésre. A hőség a braziloknak kedvezett. A sokadik Bebeto szabadrúgás Romáriot találta meg, aki a kapu bal alsó sarkába továbbított. Nem sokkal később tizenegyes szituáció, de a játékvezető nem ítél büntetőt. Az orosz védők tovább folytatják a kemény játékot, a harmadik ilyen esetnél pedig az 53. percben meg is kapják a brazilok a 11-est, amelyet a sértett Romário Hamrin mellett a kapu bal oldalába helyez.
Brazília - Kamerun 3:0
A helyszín még mindig a Stanford. A mérkőzés a vártnál simább, főleg Song kiállítása után. Romário, Marcio Santos és Bebeto góljával a brazilok második meccsüket is abszolválják.
Brazília - Svédország 1:1
A harmadik csoportmeccsre már Detroitban került sor, Puhl Sándor vezetése mellett. A vezetést Kenneth Andersson szerzi meg a 23. percben, a második félidőben azonban szokás szerint jön Romário és egy egyéni akció végén egyenlít. A hajrában mindkét csapatnak van lehetősége a gólszerzésre, de marad az 1-1 és továbbjutó mindkét gárda.
Brazília - USA 1:0
A hazaiaknak nem kedvezett, hogy éppen brazíliával kell meccselniük a továbbjutásért. Nem is ők voltak az esélyesei a mérkőzésnek. A két kiállítással tűzdelt meccsen Brazília végül Bebeto góljával vívta ki a továbbjutást.
Brazília - Hollandia 3:2
Sokak szerint talán a VB legjobb meccse volt, de a második félidő biztosan. A csapatok 0-0-s félidővel fordultak. Aztán jött egy szenzációs második félidő. Aki látta, az tudja, aki nem, az meg nézze meg. Kezdve Romário góljával Bebeto kapufáján át, Bebeto "babaringatós" góljáig mindent láthattunk ezen a meccsen, a nagybetűs foci, ahogy a hollandok 2-0 után, amikor sokan már elkönyvelték volna a Seleçao biztos továbbjutását, feljönnek 2-2-re, majd Branco szédületes erejű szabdrúgásgólja beállítja a végeredményt... Leírhatatlan...
Brazília - Svédország 1:0
Ezt a mérkőzést nem sikerült olyan jól kézben tartani a svédeknek, mint a csoportmeccset, ráadásul Thern a 63. percben a kiállítás sorsára jutott. Romário pedig eldöntötte a mérkőzést.
Brazília - Olaszország: 0:0 (11-esekkel: 3:2)
A döntőre Los Angelesben a Rose Bowl-ban kerül sor Puhl Sándor vezetése mellett. Az olasz védelemből hiányzik Costacurta és Tassotti, de ez nem látszik meg, a brazilok néhány távoli lövéssel kísérleteznek. Bebeto és Massaro egy-egy helyzetét jegyezhetjük még fel. A 69. percben már csak Pagliuca áll Romárioval szemben, az olasz kapus azonban szögletre ment. Mauro Silva lövésén kívül nem is történik más említésre méltó a második játékrészben, hacsaknem Albertini és Roberto Baggio távoli lövése a hajrában. Jöhet a kétszer tizenöt perc ráadás több gólhelyzettel. A legnagyobb talán Romário ziccere, illetve Roberto Baggioé. A fáradtság azonban legyőzi a koncentrációt, marad a 0-0, jönnek a 11-esek. Az első pár után még mindig 0-0, Baresi csúnyán fölé lövi a büntetőt, Marcio Santosét védi Pagliuca. Albertini és Romário nem hibáz, mint ahogyan Evani és Branco sem. Taffarel viszont a harmadik párban védi Massaro lövését, Dunga viszont 3-2-re alakítja az állást. Következik Roberto Baggio, aki ha kihagyja, nincs tovább. És Roberto Baggio is fölélövi, Brazília világbajnok!!

2002:
Ronaldo Alapfelállás: Marcos (Palmeiras), Cafu (Roma), Lúcio (Bayer Leverkusen), Roque Júnior (Milan), Roberto Carlos (Real Madrid), Edmílson (Lyon), Gilberto Silva (Atlético Mineiro), Kléberson (Atlético Paranaense), Ronaldinho Gaúcho (Paris Saint Germain), Ronaldo (Internazionale), Rivaldo (Barcelona);
Brazília - Németország 2:0
A három csoportmeccsről nem lehet eleget áradozni, amit itt láthattunk, az maga a nagybetűs futball. A Costa Ricaiak elleni meccs talán a VB legjobb meccse, nem volt annyira egyoldalú, mint a német-szaúdi, mindkét csapat játszotta a focit, a közép-amerikaiak még a nagy hátrány ellenére is támadtak folyamatosan. Belgium a nyolcaddöntőben nem adta magát könnyen, de a győzelemért azért nem kellett szenvednie a Seleçaonak. A negyeddöntőben viszont Anglia még vezetett a félidőben. Arról a meccsről Ronaldinho 40 méteres átemelős gólja nem felejthető, és máris az elődöntőben találta magát a csapat, a már ismert török válogatott az ellenfél. Scolari tanítványai már nehezebben boldogulnak a feladattal, de sikerül a döntőbe jutni, ahol Németország az ellenfél. A döntő hőse pedig egyértelműen Ronaldo a maga duplájával. Utólag visszatekintve meglehetősen egyértelmű fölénnyel nyerte a VB-t Brazília.

Roberto CarlosA Real Madridban ezidáig egy olyan játékos fordult elő, aki a klub játékosa volt, amikor világbajnokságot nyert Brazíliával. Roberto Carlos a 2002-es győztes csapat oszlopos tagja. Ronaldo a 2002-es győzelem után érkezett Madridba, az 1958-ban és 1962-ben világbajnok Didí pedig két győztes VB-je közötti időszakban szolgálta a klubot 19 meccs és 6 gól erejéig. Róluk külön lesz még szó, mint ahogy a mostani kerettel tartó Cicinho-ról és Robinhoról is.

"A fejlődéshez alkotni kell! A brazilok mindig alkotnak." Meglátjuk, hogy ezúttal mit alkotnak, mindenesetre első számú esélyesként és címvédőként vágnak neki a tornának. Ronaldo lehet minden idők legtöbb VB-gólt szerző játékosa, a brazilok hatszoros világbajnokok lehetnek, Ronaldinho besöpörhet egy év alatt mindent, ami futballista számára nyerhető, láthatjuk a brazil futballiskolát. Egy dolog, ami biztos: mi már nyertünk azzal, hogy ezt a brazil válogatottat láthatjuk majd!